ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ДЕМОГРАФИЈУ, ПОРОДИЦУ И ДРУШТВЕНУ БРИГУ О ДЕЦИ |
|
|
ДЕМОГРАФСКИ РАЗВОЈ И ПОПУЛАЦИОНА ПОЛИТИКА
Мере популационе политике
Као одговор на негативна демографска кретања, установљена на основу резултата пописа становништва, 2002. године, Скупштина АП Војводине је донела Програм демографског развоја АП Војводине са мерама за његово спровођење, као стратешког документа, крајем 2004. године. Програмом демографског развоја АП Војводине утврђене су мере за превазилажење неповољне демографске ситуације. Мере су дефинисане и груписане у неколико категорија: * могућа решења поводом недовољног рађања * очување и унапређење репродуктивног здравља адолесцената * борба против стерилитета * снижавање психолошке цене родитељства * усклађивање рада и родитељства * популациона едукација * активирање локалне самоуправе. Примена појединих мера из овог Програма започета је 2005. године.
У оквиру категорије "могућа решења проблема недовољног рађања", примењује се мера - регресирање дела трошкова боравка у предшколској установи за дете трећег, односно четвртог реда рођења, чиме је започета реализација мера из Програма. Мера која је изразито популациона, чији је циљ стимулисање рађања већег броја деце, подразумева ослобађање родитеља трећег, односно четвртог детета предшколског узраста трошкова целодневног, односно полудневног боравка у предшколској установи, односно основној школи. За реализацију мере регресирања у 2005. години у буџету Покрајине било је обезбеђено 90.854.325,00 динара што је било довољно за просечан месечни обухват од 4.260 деце. За 2006. годину, за ову меру, у буџету Покрајине било је обезбеђено 143.544.187,00 динара, док је просечан месечни обухват износио 4910 деце. У 2007. години, за период од 1.јануара до 1.новембра 2007. године, за реализацију мере регресирања у буџету Покрајине било је обезбеђено 139.397.165,25 динара што је обезбеђивало просечан месечни обухват од 5.222 деце. Мера регресирања реализована је у 44 предшколске установе у АП Војводини и у двадесетак основних школа које организују предшколски програм у општинама: Бачка Паланка, Жабаљ, Зрењанин, Нова Црња, Панчево, Пландиште и Суботица. У оквиру стимулисања рађања и финансијске помоћи породици, друга мера која је реализована је новчана помоћ породици у којој се роде тројке, односно четворке. Ова мера примењује се од почетка јуна 2005. године. Новчана помоћ у 2005. години износила је 100.000,00 динара, а у 2006. и 2007. години 600.000,00 динара. За реализацију ове мере у 2005. години опредељена су средства у буџету у износу од 800.000,00 динара, у 2006. години 4.800.000,00 динара и у 2007. години 6.000.000,00 динара. Поводом Међународног дана породице, 15. маја 2007. године, Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвену бригу о деци организовао је сусрет са породицама у којима су рођене тројке у 2005. и 2006. години. Свих десет породица је присуствовало пријему на којем су деци подељени пригодни поклони.
Трећа мера која се примењује од 1. јуна 2006. године је новчана помоћ породици у којој се роде близанци. Новчана помоћ исплаћује се једнократно у износу од 400.000,00 динара. За реализацију ове мере у 2006. години опредељена су средства у буџету у износу од 50.000.000,00 динара, а у 2007. години 82.000.000,00 динара.
У категорију "могућа решења проблема недовољног рађања" спада и мера родитељски додатак за прво дете. Ова мера се примењује на децу која су рођена 1. октобра 2005. године и касније. Родитељски додатак за прво дете у висини од 30.000,00 динара исплаћује се једнократно. За реализацију ове мере опредељена су средства у буџету у износу од 88.510.000,00 динара, у 2006. години 294.000.000,00, а од 1. јануара до 1. новембра 2007. године износ од 274.140.000,00 динара.
Поред родитељског додатка за прво дете, поводом рођења првог детета, породицама је даривана књига ''Успомене прве бебе'', штампана на седам језика народа и народности. Реализацију ове мере пратила је и медијска кампања ''Бебе нам фале''. Кампања се одвијала путем телевизијских спотова, билборда и новинских огласа. Од првог тромесечја 2005. године, честитке за новорођене бебе, на којима су одштампане информације о начину остваривања права на основу родитељства утврђена законом, дистрибуиране су свим породилиштима на територији АП Војводине.
У категорију "очување и унапређење репродуктивног здравља адолесцената" сврстана је мера оснивања саветовалишта за репродуктивно здравље младих. Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвену бригу о деци, од 2005. године, започео је ширење мреже саветовалишта за младе на територији АП Војводине, као једне од пронаталитетних мера. Ширење мреже подразумева организовање едукације стручног тима за рад у саветовалиштима и материјално опремање просторија за рад. До сада су саветовалишта отворена у општинама: Суботица, Нови Сад, Зрењанин, Сомбор, Бачка Топола, Инђија, Сремска Митровица, Рума, Вршац, Панчево и Врбас. Концепт саветовалишта за младе подразумева да се очување и унапређивање репродуктивног здравља адолесцената остварује обједињавањем постојећих превентивних и куративних мера здравствене службе и нових едукативних и промотивних активности. Садржај рада саветовалишта обухвата: промотивне и превентивне активности, групни здравствено-васпитини рад, индивидуално саветовање, лечење и дијагнозу најчешћих поремећаја репродуктивног здравља младих. Очување и унапређење репродуктивног здравља адолесцената и одговорније сагледавање будуће улоге и значаја младих у ублажавању проблема недовољног рађања је дуготрајан процес и мера која изискује континуинирану акцију кроз саветовалиште за младе, као институционалног облика рада са младима.
У оквиру мера "активирање локалне самоуправе", израђена је студија ''Активирање локалне самоуправе у популационој политици АП Војводине'', као израз потребе да се популациона политика у Војводини учини делотворнијом, богатијом и адекватнијом, према специфичним потребама људи, одређеним карактеристикама и начину живота ужих друштвених заједница. Учињен је покушај да се на изразито неповољне демографске токове одговори конституисањем и спровођењем пронаталитетне популационе политике са предлогом мера, на покрајинском и на локалном нивоу. Циљеви Студије су:
· активирање постојећих ресурса локалне самоуправе · проналажење и увођење нових мера у сфери популационе политике као допуна постојећој популационој политици Србије и Војводине · идентификација и установљење модела популационе политике локалне самоуправе и метода његовог остваривања · стално бављење проблемима становништва и унапређивање популационе политике и квалитета живота целокупног становништва.
Имајући у виду широку скалу компетенција и овлашћења којима се задовољавају потребе људи, локална самоуправа ће моћи утврдити конкретне мере локалне популационе политике предвиђене у овој Студији, чиме би изразила бригу о становништву.
ПРОЈЕКТИ, ПУБЛИКАЦИЈЕ, МАНИФЕСТАЦИЈЕ ТОКОМ ИНТЕРНАЦИОНАЛНИХ ДАНА ПОСВЕЋЕНЕ СТАНОВНИШТВУ, ПОРОДИЦИ И ДЕЦИ
У оквиру програмске активности Секретаријата на афирмацији пронаталитетне популационе политике на територији АП Војводине, у извештајном периоду реализован је пројекат популационе политике под називом ''Сестру и брата желим'' који је обухватио издавање и штампање игровног листа - активне сликовнице у тиражу од 22.000 примерака, намењених деци најстаријег предшколског узраста у 45 општина на територији АП Војводине. Основни циљ пројекта је био подстицање жеље за братом и сестром, као и апел на свест родитеља о значају популационе политике. На основу приспелих радова одабрани су најбољи дечији радови и израђен зборник најуспешнијих ликовних радова на тему ''Сестру и брата желим'', који је достављен предшколским установама. Поред зборника ликовних радова штампана је и књига ''Дете има право да зна своја права'', у којој су побројана и објашњена сва дечија права обухваћена Конвенцијом о правима детета. Књига је намењена деци и родитељима: деци стихови са илустрацијама да се олакша упознавање са њиховим правима, а родитељима да се и они упознају са оригиналним текстом Конвенције. Секретаријат и Матица српска објавили су Зборник са одабраним радовима учесника симпозијума ''Академик Берислав Бета Берић''. Трећи симпозијум по реду, а први са међународним учешћем ''Академик Берислав Бета Берић - Стање и перспективе становништва Војводине и суседних региона'' одржан је 10. и 11. новембра 2005. године, у Новом Саду. Симпозијум је организован поводом обележавања годишњице рођења академика Берислава Бете Берића, који је својим научним радом значајно допринео сагледавању депопулације у АП Војводини. Зборник са Симпозијума објављен је у Свесци 121 Матице српске и промовисан 10. новембра 2006. године. Током 2007. године било је организовано неколико састанака са директорима предшколских установа са територије АП Војводине, где се разговарало о афирмацији популационе политике у овим установама.
Манифестације којима се обележавају Међународни дан породице, Светски дан становништва, Дечија недеља, годишњица рођења демографа, академика Берислава Бете Берића и Светског дана детета, Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвену бригу о деци је промовисао округлим столовима и пригодним скуповима на којима су разматране теме о демографским показатељима, популационој политици и њеним мерама, породици и бризи о деци.
ПОВЕРЕНИ ПОСЛОВИ
Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвену бригу о деци обављао је и поверене послове - решавање у другом степену по жалбама на првостепена решења о правима утврђених Законом о финансијској подршци породици са децом за територију АП Војводине и послове контроле над применом покрајинских прописа којима су утврђена права на родитељски додатак за прво дете и регресирање дела трошкова боравка у предшколској установи за дете трећег, односно четвртог реда рођења. Секретаријат је у периоду од новембра 2004. до новембра 2007. године решио 763 предмета.
САРАДЊА
Покрајински секретаријат за демографију, породицу и друштвену бригу о деци, у оквиру својих редовних активности, остварио је сарадњу са предшколским установама, невладиним организацијама, друштвима, удружењима и непрофитним институцијама, које се баве бригом о деци, проблемима и заштитом деце, дечијим стваралаштвом, питањима демографског развоја и популационе политике. Издвојена су средства у износу од 26.755.255,08 динара за : опремање, санацију и адаптацију објеката предшколских установа у Новом Милошеву, Житишту, Тителу, Опову, Сечњу, Новом Кнежевцу, Малом Иђошу, Србобрану, Бачкој Паланци, Кули, Бачком Петровцу, Зрењанину, Чоки, Ковачици, Бачкој Тополи, Ади, Бачу, Иригу, Беочину, Шиду и Алибунару; опремање вртића који се налазе у оквиру основне школе у Војводи Степи, Старчеву, Радојеву, Српском Итебеју, Међи, Купусини, Белом Блату; ''Дечјем покрету'' из Банатског Карловца за изградњу отвореног игралишта у Банатском Карловцу; МЗ Клек, МЗ Футог, МЗ Параге, МЗ Турија, МЗ Михајлово за изградњу отворених дечијих игралишта; ''Каритас Деканата'' из Новог Сада за оснивање дечијег вртића; Дому за децу и омладину у Белој Цркви. Општини Штрпце додељена су средства у износу од 3.750.000,00 динара за наставак изградње обданишта у Штрпцу. За финансијску помоћ непрофитним институцијама које се баве заштитом деце, дечјим стваралаштвом, демографским развојем и популационом политиком утрошена су средства у износу од 4.155.399,00 динара. У циљу спровођења мера демографског развоја у локалној самоуправи обезбеђена је и новчана помоћ од стране Секретаријата општинским популационим комисијама, као и удружењима и организацијама које се баве бригом о деци и проблемима заштите деце. До сада, за помоћ општинама у финансирању општинских комисија за популациону политику, утрошена су средства, у извештајним периоду, у износу од 1.505.000,00 динара.
РЕЗУЛТАТИ
Доношењем Одлуке о распоређивању средстава за регресирање дела трошкова боравка у предшколској установи за дете трећег, односно четвртог реда рођења; Одлуке о праву на остваривање новчане помоћи породици у којој се роде тројке, односно четворке; Одлуке о праву на родитељски додатак за прво дете и Одлуке о праву на остваривање новчане помоћи породици у којој се роде близанци од стране Извршног већа АП Војводине и активностима Покрајинског секретаријата за демографију, породицу и друштвену бригу о деци почео је да се реализује Програм демографског развоја АП Војводине са мерама за његово спровођење. Спровођењем ових мера, омогућено је остваривање већег обима права од права утврђених законом и повољнијих услова за њихово остваривање, а све у циљу финансијске подршке породици са децом и могућег решења проблема недовољног рађања.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
||
Покрајински секретар за демографију, породицу и друштвену бригу о деци Новка Мојић
|
||