ИЗВЕШТАЈ О РАДУ 2004-2007.                                                                ФОНД ЗА КАПИТАЛНА УЛАГАЊА
АП ВОЈВОДИНЕ

   

 

   

           Фонд за капитална улагања Аутономне Покрајине Војводине основан је децембра 2006. године, одлуком Скупштине Аутономне покрајине Војводине, да финансира програме и пројекте од значаја за Аутономну Покрајину Војводину, на основу предлога за капитална улагања из локалних самоуправа, општина, градова и институција у областима: просторног планирања и развоја, пољопривреде, водопривреде, шумарства, лова, риболова, туризма, угоститељства, бања и лечилишта, заштите животне средине, индустрије и занатства, друмског, речног и железничког саобраћаја и уређивања путева, науке, просвете, спорта, културе, здравствене и социјалне заштите и јавног информисања као и у другим областима на територији Аутономне Покрајине Војводине.

Фонд за капитална улагања Аутономне Покрајине Војводине, до марта 2007. године, донео је сва законом предвиђена акта. Усвојен је План и програм рада и Финансијски план за 2007. годину, именовани су Стручни савети за инвестиционе послове за девет области деловања и то за:

- архитектуру, урбанизам и градитељство;

- енергетику;

- технолошки развој;

- пољопривреду;

- водопривреду и заштиту животне средине;

- здравство и социјалну заштиту;

- образовање, науку и иновације;

- саобраћај и телекомуникације;

- туризам, угоститељство, бање и лечилишта.

Најеминентнији стручњаци и универзитетски професори из Војводине и Београда ангажовани су да пружају стручну помоћ у анализи и оцени пројеката и програма који ће се финансирати из средстава  Фонда - да предлажу приоритете развоја и изградње објеката од значаја за Аутономну Покрајину Војводину. Именована је Комисија за коришћење средстава Фонда коју чине представници Покрајинских секретаријата Извршног већа Аутономне Покрајине Војводине.

 

Oд Покрајинског секретаријата за финансије, Фонд је преузео документацију са укупно 376 предлога пројеката који су иницирани и поднети из 45 општина са територије Аутономне покрајине Војводине, за улагање 40,8 милијарди динара од чега је, из средстава АПВ, потребно издвојити 31,8 милијарди.

Фонд је анализирао и оценио све преузете предлоге пројеката. Упоредо се примају, анализирају и оцењују нови програми и пројекти локалних самоуправа, јавних предузећа, институција од јавног значаја, невладиних организација и других организација и институција, без временског ограничења. У поступку анализирања примљених програма и пројеката, остварана је врло добра сарадња са већином локалних управа,  институција и организација.

До 5. децембра 2007. године, примљено је укупно 1.191 предлога за финансирање, у укупном износу од 84,6 милијарде динара. Од тог износа, део из буџета АП Војводине односно из средстава Фонда износи 68,4 милијарде.

Стручне службе Фонда, са Стручним Саветима, анализирали су и обрадили све приспеле предлоге и оценили спремност предложених програма и пројеката за реализацију, на основу утврђених и усвојених критеријума за оцену приоритета.

         На основу оцене Стручних савета, на предлог Комисије за коришћење средстава Фонда и висине  расположивих средстава, Управни одбор Фонда донео је одлуке о додели средстава у свим областима, за укупно 583 пројекта и програма у свеукупном износу од 19.787.287.140,28 динара, у свим општинама и градовима на територији АП Војводине, што чини 48,95% свих захтева за финансирање.

         Од  укупног броја одобрених пројеката, Фонд је у протеклом периоду започео реализацију укупно 312 пројеката што представља 53,5%. Пројекти чија реализација није започета у фази су припреме и комплетирања пројектно техничке и финансијске документације и других потребних аката, у складу са законом. 

       Анализа одлука одобрених програма и пројеката показује да је  укупно 583 приоритета у финансирању дато за области: водопривреде, за регулисање одбрамбених насипа дуж речних токова на територији Војводине; комуналне хидротехнике, за решевање проблема водоснабдевања насеља, каналисања и пречишћавања употребљених вода у насељеним местима; изградњу и рехабилитацију саобраћајница локалног карактера; изградњу здравствених, образовних и културних објеката.

           Највећи број пројеката је из области водопривреде и заштите животне средине (188), саобраћаја и телекомуникација (145), архитектуре, урбанизма и градитељства (94), здравства и социјалне заштите (49), образовања, науке и иновација (66), енергетике (22), пољопривреде (11) и технолошког развоја (8).

           Због ефикасније реализације одобрених пројеката, Фонд је приступио избору најповољнијих пројектаната, надзорних органа и извођача радова, покретањем поступка јавне набавке, у складу са Законом о јавним набавкама, у  областима: високоградње, саобраћаја и саобраћајне сигнализације, комуналне хидротехнике и водопривреде, термотехнике, термоенергетике, процесне и гасне технике, електроенергетских објеката и јавног осветљења и телекомуникација. Ангажовано је више од 200 квалитетних привредних друштава, са више од 1.000 запослених.

 

Захваљајући активностима Фонда за капитална улагања АПВ, у 2007. и током наредних година, треба да се оствари ''Стратегија у области рада и запошљавања као део Регионалног плана развоја АПВ''отвориће се нова радна места и решити проблем незапослености. У наредном периоду, незапосленост се може смањивати само уз повећано запошљавање на основу значајног повећања инвестиција. Фонд за капитална улагања АПВ подржава и подржаће изградњу и ревитализацију објеката, чијом експлоатацијом и одржавањем ће се смањити стопа незапослености на територији АПВ, као и имплементацију нових технологија ради целокупног развоја привреде, чиме ће примењена научна знања добити тржишну вредност. Овако постављена начела подржана су доношењем ''Стратегије технолошког развоја АПВ''. Реализација пројеката, уз подршку средствима Фонда, имаће за резултат запошљавање радно способног становништва у току инвестиционог циклуса и постефекте инвестирања, који у ствари представљају трајни резултат капиталног улагања.

Припреме за реализацију инвестиција су комплексне и захтевају ангажовање великог броја стручњака и универзитетског кадра из свих области, пре свега у домену пројектовања. Реализација одобрених пројеката подразумева ангажовање свих постојећих капацитета грађевинске оперативе, уз преструктуирање постојећих производних ресурса и ангажовање нове радне снаге. Ово ангажовање доводи до покретања и развоја више од 30 пратећих привредних грана. На основу тога, индиректно ће се упослити велики број домаћих коопераната, пре свега малих и средњих предузећа. Реализација пројеката имплементације високих технологија ће омогућити ангажовање и образовање реално присутног кадровског потенцијала у Војводини који тренутно нема адекватне услове за просперитет.

Стварни ефекти повећања стопе упослености радно способног становништва очекују се кроз постинвестиционе резултате реализације пројеката. Очекује се значајно смањење стопе незапослености, пораст бруто друштвеног производа, побољшање услова живота и рада, већи прилив страних инвестиција и целокупна ревитализација домаће привреде.

Реализујући пројекте и програме од капиталног значаја за АП Војводину, Фонд се исказује као несумњиви агенс развоја општинских инфраструктура, уз сталну транспарентност улагања и ефикасност инвестиционих подухвата. Фонд за капитална улагања АП Војводине, као лидер у инвестиционој оријентацији и капиталним улагањима АП Војводине, постаје препознатљив чинилац у развојној стратегији Извршног већа АП Војводине која је стално и недвосмислено отворена пред јавношћу.                                                                  

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОВРАТАК - ИЗВЕШТАЈИ О РАДУ

   
   
   
   

                                                 ПОЧЕТАК ДОКУМЕНТА