|
||
Стратешки приоритети Канцеларије за европске послове су: - креирање заједничких пројеката са регионалним и другим европским партнерима ради коришћења претприступних фондова; - сарадња са кључним европским и међународним институцијама; - промовисање европских вредности.
ПРОЈЕКТИ РЕАЛИЗОВАНИ КРОЗ РЕГИОНАЛНУ САРАДЊУ
Кроз сарадњу са регијама Европе, Канцеларија за европске послове је за нешто више од годину дана свог постајања, са седам запослених, изградила или продубила партнерства са шведском регијом Халанд, италијанским регијама Фриули-Венеција Ђулија, Умбрија и Венето, аустријском регијом Штајерска, док је покренута иницијатива за успостављање сарадње са регијама из Холандије, Белгије, Велике Британије, Шпаније, Португала, Француске и других земаља.
Шведска На основу сарадње са регијом Халанд из Шведске, у Војводину је стигла велика пошиљка хуманитарне помоћи намењена особама са инвалидитетом. Основан је Едукативни центар у оквиру КЕП-а, за који је опрему донирао шведски партнер. Едукативни центар је основан уз подршку Покрајинског секретаријата за културу и образовање, као и Покрајинског секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова. У Центру се приоритетно обучавају посебно угрожени делови становништва – незапослени, деца без родитељског старања, особе са инвалидитетом, као и представници локалних самоуправа. У сарадњи са шведском државном организацијом за међународну сарадњу, Фондацијом «Улоф Палме», ученици са територије Војводине учествовали су у бројним културним, уметничким и спортским садржајима у Шведској.
Италија Данас је један од стратешких партнера наше земље. У протеклом периоду, реализован је велики број пројеката посвећених повезивању институционалних и привредних субјеката две земље. Постигнуто партнерство са «ИНФОРМЕСТ», развојном агенцијом регије Фриули – Венеција - Ђулија, резултирало је доласком више од педесет италијанских компанија на сајмове у нашој покрајини. У сарадњи са локалним самоуправама, понуђене су им бројне локације за изградњу погона. У сарадњи са Умбријом, овог лета је још једном реализован «Умбрија џез фестивал», док је кроз сарадњу са јужним регијама, почета обнова верских објеката на територији општине Бач. У оквиру пројекта «ISSER» (Иницијативе социо-економског развоја Војводине), одржан је велики број семинара и обука, са циљем имплементације европских стандарда у нашој земљи. У сарадњи са регијама Фриули-Венеција- Ђулија и Базиликата, отворено је прво инострано представништво ових регија у АП Војводини, са главним задатком да промовише институционално и пословно повезивање субјеката из наших регија. У Канцеларији регије Венето у Бриселу ове године почела је обука представника представника покрајинске администрације.
Аустрија На основу сарадње са Штајерском, основан је Штајерско-војвођански бизнис центар, у оквиру којег је омогућено аустријским компанијама да уз подршку Извршног већа АП Војводине наступе у нашој земљи. У Грацу је организован семинар за представнике војвођанских самоуправа (Чоке, Ковачице, Сремских Карловаца, Бечеја, Ирига, Бача, Титела и Инђије), као и представника ИВ АПВ, на тему «Модерно управљање у градовима и општинама у ЕУ». Неке од тема које су експерти Владе Штајерске представили су просторно и регионално планирање, значај туризма, улога општина у развојном систему ЕУ, управљање европским фондовима и креирање пројеката. Партнерство са Штајерском је резултирало и коришћењем представништва Штајерске у Бриселу, а за потребе представљања наше земље. У оквиру партнерства Републике Аустрије и Србије, потписан је уговор о подршци пројектима Извршног већа АП Војводине у износу од 5 милиона евра.
Холандија Сарадња са холандским институцијама резултирала је обуком представника војвођанске администрације у Холандији. Теме које су до сада покривене су: «Социјална питања / запошљавање» , «Структурални фондови» и «Како функционисати у Бриселу».
Представљање у Бриселу Представници КЕП активно су учествовали на Европској седмици регија и градова «OPEN DAYS 2007» у Бриселу, коју организује Комитет региона Европске уније и Генерални директорат за регионалну политику. Ова манифестација окупила је преко 200 регија и више од 5000 учесника. Са наше стране, учествовали смо на 21 тематском догађају и покренули смо питање сарадње са бројним европским регијама.
Француска У оквиру представљања АП Војводине у Паризу, у октобру 2007. године, одржана је презентација «Војводина – поуздан партнер», током које је француским пословним и државним круговима представљена наша земља. Приликом сусрета, покренута је иницијатива за успостављање партнерских веза са француским регијама, а поводом имплементације инструмената Руралне политике.
Чланство у институцијама Извршно веће је преко Канцеларије за европске послове постало члан значајних европских институција. - Током одржавања годишње скупштине Института европских регија (IRE) у Салцбургу, Аустрија, АП Војводина је 2006. постала члан овог тела, које окупља педесетак европских регија. Ове године, на годишњој скупштини је председник Извршног већа одржао веома посећену презентацију о енергетским потенцијалима наше покрајине. - Почетком 2007. године, постали смо члан Четам хауса (“Chatham House”), британског Краљевског института за међународне односе, једне од водећих светских лоби организација. Напомињемо да је већина поменутих активности реализована уз тесну сарадњу са релевантним министарствима Републике Србије, као што су Министарство спољних послова, Министарство за економске односе са иностранством, Министарство економије и регионалног развоја, Министарство финансија, Канцеларија Владе Србије за придруживање ЕУ и другим институцијама.
Корак ближе У протеклом периоду, реализовали смо серију предавања под називом «Корак ближе», да се с темом процеса приближавања Европској унији упознају локалне средине Војводине. Програмски, «Корак ближе» садржи четири дела: европске интеграционе процесе, основне информације о ЕУ, Споразум о придруживању и стабилизацији и Суседске програме. До сада, обишли смо: Сенту, Сомбор, Бечеј, Бачку Тополу, Зрењанин, Нови Сад (две радионице и конференција за председнике општина са територије АП Војводине), Ковачицу, Бач, Чоку, Алибунар, Панчево и Сремске Карловце. Стратешко опредељење КЕП-а је да своја знања о регионалној сарадњи и коришћењу претприступних фондова стави на располагање и другим деловима земље. Почетком новембра је у нашим просторијама организована обука за представнике општина Голубац, Кладово, Мајданпек, Књажевац, Ниш, Димитровград, Лесковац, Трговиште, Власотинце и Лебане. Промовисање европских стандарда и обука о принципима ЕУ реализује се кроз одржавање бројних семинара, конференција и сусрета. Одржане су конференције на следеће теме: «Искуства Штајерске у сарадњи са кључним европским институцијама» (говорили су представници Владе Штајерске), «Могућности коришћења претприступних фондова Европске уније» (говорили представници регије Фриули-Венеција Ђулија), «Жене у јавној администрацији, ситуација у Србији и Европској унији, у прошлости, данас и у будућности», «Европска достигнућа у области решавања отпада и перспективе у Србији», «Заштита конкуренције у ЕУ: забрана стварања картела и злоупотребе доминантног положаја».
Почетком лета, у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина, организовали смо састанак радне групе за западни Балкан Комитета региона ЕУ, који је одржан у Новом Саду.
Као члан европског пројекта «MATRIOSCA», Канцеларија за европске послове била је домаћин састанка представника из Италије, Аустрије, Мађарске, Хрватске и Словеније. Наш приступ овом пројекту преставља значајан корак са циљем профилисања региона Адриа-Алпе-Паннониа. У Грацу је 14. новембра одржана завршна Политичка конференција пројекта «MATRIOSCA», где је истакнута иницијатива формирања EGTC региона Адриа-Алпе-Паннониа и снажно подржано даље економско и институционално повезивање у региону.
Програм прекограничне сарадње Програми прекограничне сарадње, у којима тренутно учествујемо су програм са Мађарском, програм са Румунијом и програм са Хрватском. У свим наведеним пројектима, Извршно веће активно учествује, преко представника Канцеларије за европске послове. Програмом прекограничне сарадње Србија – Мађарска, који покрива територију целе АП Војводине, потписани су уговори о подршци предлога пројеката из наше покрајине, и израђен је програмски документ за програм прекограничне сарадње, на основу којег ће се утврдити приоритети за финансирање из програмског периода 2007- 2013. година. Средства додељена у оквиру другог јавног позива износе 1,8 милиона евра, донаторског су карактера, а од тог износа 1,3 милиона евра стигло је у Војводину. Пројекти који су финансирани у оквиру другог позива су: - «Развој компјутеризованих метода у подучавању математике и природних наука», Природноматематичког факултета Универзитета у Новом Саду, вредности 58.000 евра; - «Побољшање дигиталног обучавања наставника», Педагошки факултет у Сомбору, вредност 64.896 евра; - «Окружни фестивал», Општине Мако, 16.960 евра; - «Заједничко истраживање реке Дунав», Колеџ Етвош Јожеф, вредност 61.949 евра; - «Подизање квалитета службе кетеринга», Средња економска школа Сомбор, 61.949 евра; - «Оснивање радне групе за борбу против поплава», ДКМТ Еврорегион, 290.220 евра; - «Регионални развој», Регионална развојна агенција Сегедин, 133.097 евра; - «Развој заједничке борбе против поплава, од Бездана до границе», ЈВП «Воде Војводине», 73.502 евра; - «Здравствена заштита без граница», ДКМТ еврорегион, 50.792 евра; - «Развој заједнице уз сарадњу са алтернативним извором прихода», Универзитет Сегедин, 42.110 евра; - «Развој туризма базиран на винским путевима», Регионална агенција за развој «Алма Монс», 69.195 евра; - «Популаризација тениса», Тенис клуб «Палић 1878“, 29.363 евра; - «Развој прекограничне сарадње Агенција за развој», Регионални центар за развој малих и средњих предузећа и предузетништва – Суботица, д.о.о Суботица, 79.115 евра; - «Студија изводљивости Индустријског парка Суботица», Општине Суботица, 80.470 евра; - «Програми заједничког развоја српско-мађарских малих и средњих предузећа», Општина Бачка Топола, 61.953 евра; - «Побољшања потенцијала заштите животне средине Потисја близу границе», Општина Сегедин, 88.260 евра. У току је припрема новог стратешког документа за наредни програмски период.
Програм прекограничне сарадње Румунија – Србија У нашој земљи, програм обухвата територију Баната. У периоду од протеклих годину дана, активности везане за програм прекограничне сарадње између Републике Србије и Републике Румуније односиле су се на припрему тренутно отвореног позива за подношење пројеката. То је трећи по реду позив који је отворен до 23. јануара 2008. године. Укупан број предложених пројеката за финансирање је 15, у Војводини 10 у вредности од 1.998.301 евро. Пројекти који су финансирани су: - «Експо-агро Банат» (Размена знања и искустава са румунским партнерима из области пољопривреде), Општине Зрењанин, вредност 99.350,40 евра; - «Надарена деца у региону јужног Баната и Тимиша» Виша школа за образовање васпитача Вршац, вредност 50.000 евра; - «Остваривање сарадње између општина Чока и Дета у Румунији у области спорта и културе», Општине Чока, вредност 49.325 евра; - «Храна из Баната», Центар за рурални развој Нови Кнежевац, вредност 296.395 евра; - «Уређење животне средине у општини Вршац», Општина Вршац, вредност 119.412 евра; - «Студија изводљивости и израда идејног пројекта за пут Вршац - Марковац до румунске границе», Општина Вршац, вредност 390.000 евра; - «Економско развојни интеграциони центар», Општина Вршац, 76.810 евра; - «Банатски центар за развој и социо-економску сарадњу МСП», Регионална привредна комора Зрењанин, вредност 107.845 евра; - «Повећање капацитета за примену права националних мањина у средњобанатском округу и жупанији Тимиш», Центар за развој цивилног сектора Зрењанин, 35.977 евра; - «Развој регионалног еколошког плана», Општина Сечањ, вредност 110.206 евра.
Програм прекограничне сарадње Хрватска – Србија Нови програм, још увек је у повоју. У протеклих годину дана образоване су радне групе за програм и рађени су стратешки документи и анализа. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
||
Директор Канцеларије за европске послове Предраг Новиков
|
||