ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ
|
|
|
Активности Покрајинског секретаријата за привреду имале су за циљ постизање одрживог економског развоја који подразумева процес усмерен ка квалитетнијем и вишем стандарду живота људи, унутар којег су коришћење ресурса, усмеравање инвестиција, технолошки развој и институционалне промене у међусобном сагласју. Приоритети Секретаријата за привреду у Стратегији привредног развоја Војводине били су: коришћење унутрашњих потенцијала, унапређење услова за привредни развој региона (кроз унапређење инфраструктуре и оквира за привлачење страних инвестиција) и унапређење квалитета и коришћења људских ресурса. Ови приоритети су преточени у подстицајне програме развоја привреде која ће представљати стабилан ослонац интегралоном социо-економском развоју.
Од четрнаест приоритетних пројеката из Програма привредног развоја Покрајине, четири су у надлжности покрајинског секретаријата за привреду:
• Пилот пројекат водоснабдевања, • Шема пословне стандардизације и сертификације, • Фонд за подршку промоцији извоза, • Развој наутичког туризма.
Такође, Секретаријат за привреду реализује и пројекат «Најбоље из Војводине», установљен у октобру 2004, чији је циљ унапређење квалитета домаћих производа и промовисање заштите интелектуалне својине.
ПРОЈЕКТИ
Пилот пројекат водоснабдевања – (WSP) Циљ пројекта је да се обезбеди вода за све потребе: наводњавања, индустрије, за пиће, рибњаке, туризам, уз истовремену реализацију програма заштите вода и заштите од вода. То подразумева усклађивање динамике изградње и санације водопривредних објеката са потребама за водом. Један од задатака је ревитализација водопривредних објеката,који су у веома лошем стању због дугогодишњег немарног односа, као и изградња новог водозахвата Бездан И. У овом периоду завршени је генералнои ремонт на водозахватима Богојево (капацитет 5 м3/с) и Бездан ИИ (капацитет 10 м3/с), чиме је повећан капацитет снабдевања водом за додатних 15 м3/с. Прибављена је комплетна документација за изградњу новог водозахвата капацитета 10 м3/с. Изградњом водозахвата Безадан И потребне количине воде биле би обезбеђене за дужи временски период.
Шема пословне стандардизације и сертификације - (БСЦ) Увођење система квалитета кроз стандардизацију и сертификацију, један је од механизама за унапређење пословања војвођанских предузећа. Овај пројекат подразумева пружање подршке малим и средњим предузећима у процесу имплементације стандарда ИСО 9001 и ИСО 14001. Подршка се садржи у: о едукацији представника МСП; о суфинансирању трошкова сертификационе оцене усаглашености система менаџмента квалитетом (заштитом животне средине) са захтевима стандарда ИСО 9001 (ИСО 14001). У пројекту учествују и регионалне привредне коморе као сарадничке организације. Едукацијом је до сада обухваћено 150 малих и средњих предузећа, а сертификација система менаџмента квалитетом је суфинансирана код њих педесет. Америчка фондација АДФ је у 2006. години подржала овај пројекат са 150 хиљада долара, а средства су употребљена за суфинансирање консалтантских услуга за 40 предузећа и за израду документације у складу са захтевима стандарда ИСО 9001 и ИСО 14001. Аустријска развојна агенција (АДА), подржала је овај пројекат средствима у вредности од 400 хиљада евра, а донет је и заједнички документ: «Стратешко партнерство за подршку Програму привредног развоја АП Војводине». Први контакти са аустријским колегама су већ успостављени, те се почетак реализације програма предвиђа у јануару 2008. године.
Фонд за промоцију извоза – (БПФ)
Фонд,чији је циљ подршка извозној и туристичкој привреди путем субвенционисања наступа малих и средњих предузећа, која се баве производном и туристичком делатношћу, извозника, као и потенцијалних извозника на европским сајмовима, до сада је реализовао пет конкурса за субвенционисање појединачних наступа предузећа и туристичких организација на сајмовима.На основу ових конкурса, 96 предузећа је добило подстицајна средства у укупном износу од 21,6 милиона динара. Фонд БПФ субвенционисао је, у износу до 50 одсто, трошкове закупа штандова, трошкове припреме и штампања презентационих материјала за наступе на сајмовима у Москви, Паризу, Бечу, Лондону, Берлину, Мадриду, Будимпешти, Хановеру, Франкфурту, Келну, Тирани, Барију, Сарајеву, Љубљани, Загребу, и Скопљу. Фонд је субвенционисао и обједињене наступе војвођанских предузећа на сајмовима у Европи (два у Цељу, затим у Будимпешти, Берлину, Бечу, Напуљу и Кампобасу) кроз заједничко представљање привреде читавог региона. Упоредо са субвенционисањем наступа војвођанских привредника на европским сајмовима, Покрајински секретаријат за привреду од 2007. године реализује и Програм субвенционисања компанија за наступе на домаћим сајмовима међународног карактера. Преусмеравајући средства у износу од 23 милиона динара остварених од приватизације, Секретаријат је, за ове намене, на основу два расписана конкурса субвенционисао 121 корисника.
Развој наутичког туризма –(НТД)
Циљ пројекта је подршка развоју наутичког туризма дуж обале Дунава у Војводини, а пројекат је осмишљен као стратешко коришћење потенцијала Дунава. За потребе пројекта урађена је «Студија мреже марина на Дунаву», којом је утврђено биће поједностављен. Очекујемо да ће марина у Апатин -size: 9.0pt"> о суфинасирању израде планова детаљне регулације за изградњу марина, те ће до краја 2007. бити спремно 7 локација за инвеститоре а поступак за добијање потребних дозвола 56 потенцијалних макролокација у 16 војвођанских подунавских општина. Са општинама Сомбор, Бела Црква, Апатин, Сремски Карловци, Инђија, Бач и Панчево, Секретаријат је потписао уговоре ове године бити ускоро отворена за наутичаре који плове Дунавом. Пројект изградње марина представњен је на више међународних и домаћих конференција и стручних скупова. У сарадњи са Канцеларијом за европске послове, Министарством финансија и Министарством еконимије и регионалног развоја Републфике Србије конкурисали смо са овим Пројектом за средства из ИПА фондова.
Најбоље из Војводине
Пројекат «Најбоље из Војводине» има за циљ да афирмацијом најквалитетнијих производа Војводину учини препознатљивом по квалитету њених производа. Право ношења знака је до сада додељено следећим производима: хибриду сунцокрета «Рими» Научног института за ратарство и повртарство, рафинисаном јестивом уљу сунцокрета «Дијамант», чајној кобасици произвођача ИМ «Топола», сремском кулену, произвођача «Биг Булл», соку од цвекле произвођача «Слован Прогрес», сојавита вегетаријанској паштети неутрал произвођача «Сојапротеин», кестен пиреу, произвођача «Мадопродукт», монофлоралном липовом меду, произвођача Хуњади Владимира, наменском меком пшеничном брашну тип 400, произвођача «Фиделинка», врхунском сувом белом вину совињон, произвођача «Навип – д.о.о. Фрушкогорац». Право ношења знака «Најбоље из Војводине» додељено је и међународном музичком фестивалу «Еxит», због доприноса који овај фестивал даје укупној афирмацији АП Војводине у свету. Производи «Најбоље из Војводине» представњени су на међународним пољопривредним сајмовима у Горњој Радгони (Словенија) и Новом Саду. Конкурси за доделу права на ношење знака «Најбоље из Војводине» су стално отворени.
ЕКОНОМСКИ ОДНОСИ СА ИНОСТРАНСТВОМ
Позитиван тренд робне размене АП Вpt">што је за 41 одсто више него 2004. године. У овом периоду, извоз је имао још динамичнију стопу раста, чак 67 одсто што је двоструко више од стопе раста увоза у овом периоду. То је утицало да дефицит Покрајине остане на нивоу из 2004. године, а покривеност увоза извозом порасте са 42 на 54 одсто. Позитивни трендови у спољнотрговинскј размени Покрајине обележили су и првих девет месеци 2007. године. Извоз у овом периоду готово је достигао ниво укупног прошлогодишњег извоза, темпо раста увоза се и даље успорава, а покривеност увоза извозом достиже чак 59 одсто. са иностранством, започет 2001. године, настављен је и у последње три године. Укупан обим робне размене са иностранством у 2006. години је шест милијарди долара, Сарадња са земљама - најзначајнијим спољнотровинским партнерима (Руска Федерација, Немачка, Италија и државе у региону) је интензивирана. Одржани су многобројни сусрети привредника, пословни форуми, презентације, које су имале за циљ бољи пласман војвођанске привреде на ова тржишта. На Националној изложби у Москви «Србија 2005», представило се више од 70 војвођанских предузећа, на Сајму привреде у Владимиру (маја 2006.) њих једанаест, а у 2006. и 2007. години Секретаријат је подржао наступе наших привредника на сајмовима субвенцијама од преко 2 милиона динара.
САРАДЊА РЕГИОНА
На основу Споразума о сарадњи између Војводине и италијанске регије Умбрија, који је потписан 2006. године, урађена је Студија изводљивости за оснивање Технолошког парка у области пољопривреде и прехрамбене индустрије у Војводини, коју је финансирало Министарство привреде и финансија Италије, а која се реализује у оквиру ширег програма И.Не.П.С. у којем су партнери и италијанско Министарство за привредни развој и Покрајински секретаријат за привреду. У оквиру И.Не.П.С.-а, Покрајински секретаријат за привреду, са више институција Јужно-бачког управног округа, покренуо је иницијативу код Министарства за привредни развој Италије за формирање Територијалног пакта за развој туризма у региону Јужне Бачке, а усп112; кластера у АП Војводини», а путем конкурса одабрана је и финансирана израда једанаест предлога развојних пројеката у области каластеризације привреде. Одржана су два инструктивна семинара на којима су корисници средстава, симулирајући функционисање будућих кластера увиђали предности оваквог начина привредног организовања, као и његове раѕвојне могућности. План је да се до краја године одрже још три семинара о кластерима.
Од 2004. до септембра 2007. године у Војводини је боравило 993.769 туриста, наплаћено је 2.765.202 ноћења,а просечан боравак туристе је три дана. Број ноћења иностраних туриста у 2005. години већи је за 30 одсто, а у 2006. години за 8 одсто у односу на претходне године. За првих девет месеци 2007. године број ноћења иностраних туриста је у порасту за 36 одсто, а девизни прилив је удвостручен у поређењу са истим периодом 2006 године. Секретаријат је у 2007. години учествовао у финасирању 27 различитих пројеката у 22 општине у области развоја рецептивног туризма у укупном износу од 100 милиона динара. У Војводини се сваке године организује око 400 туристичких манифестација које на различите начине промовишу специфичности туристичке понуде Покрајине. Покрајински секретаријат за привреду учествовује у стручним, организационим припремама, укључујући и финансијску подршку, посебно када се ради о манифестацијама од националног и међународног значаја. Покрајински секретаријат за привреду је координирао активности на укључивању запослених у туристучко угоститељској привреди Војводине у процес едукације у туризму, из средстава Националног инвестиционог плана, са 8. посебних Програма у области: хотелског пословања, пословања туристичких агенција, управљања финансијским пословањем у туризму, управљања туристичким дестинацијама, управљања у здравственом туризму као и програму обуке у сеоском туризму, након чега је више од 300 запослених у области туризма у Војводини стекло нова знања.
ТРГОВИНА
Покренут је пројекат «Специфичности трговине у АП Војводини» који анализира стање у трговини у Покрајини са аспекта промета пољопривредних производа, пограничне и прекограничне трговине и локалног развоја ове привредне гране. Предложене мере за даљи развој трговине су: улазак у стратешка партнерства, проширење на тржишта ЦЕФТА, побољшавање услова продаје и куповине, проширивање продајног простора, проширивање продајног асортимана, регистровање властите трговачке марке, шира примена информационих технологија у пословању, јачање мерчендајзинга. Израђене су Информација о достигнутом нивоу развијености трговине и трговинске мреже у АП Војводини и Информација о заштити права потрошача, као кључног фактора функционисања тржишне економије, које су предвиђене Програмом ИВ АПВ. Урађен је пројекат «Испитивање и анализа здравствено – безбедносних апеката просечне потрошачке корпе», чији је циљ утврђивање основних хемијских састава намирница. Ово испитивање обављено је у Институту за прехрамбене технологије у Новом Саду, а анализирани су производи од жита, свеже и прерађено месо, кафа, зачини, и безалкохолна пића. Резултати показују да ови производи одговарају захтевима Правилника о микробиолошкој исправности намирница.
ИНДУСТРИЈА
Сектор за индустрију сачинио је документ «Анализа великих индустријских система у АП Војоводини» који је основа за трансформацију овог значајног сектора. Израђене су и две информације које су биле предвиђене Програмом рада Извршног већа: Информација о могућностима развоја најзначајнијих капацитета за производњу хемикалија и хемијских производа у АП Војводини, коју је разматрало Извршно веће и донело закључак да се формира Интерресорска комисија у чијем раду учествују и представници Сектора за индустрију.
РАЗВОЈ КЛАСТЕРА
Секретаријат је у 2007. години покренуо пројекат «Развоостављена је и сарадња и централном италијанском регијом Молизе.
ТУРИЗАМ
У
Стратегији развоја туризма Србије, који је усвојила републичка Влада,
Војводина је идентификована као јединствен развојни кластер. У оквиру
овог Документа, урађен је План подизања конкурентске способности
туристичке привреде Покрајине и План и програм маркетиншких активнос>
САОБРАЋАЈ
У свим
војвођанским општинама реализовано је више од 130 пројеката који се
односе на изградњу и реконструкцију саобраћајне инфраструктуре, у
вредности од 390 милиона динара. Ови пројекти су из области
инфраструктурног опремања индустријских зона, изградње , реконструкције
и рехабилитације саобраћајне инфраструктуре, изградње и реконструкције
бициклистичких стаза у насељеним местима, изградње и постављања
саобраћајне сигнализације, израде пројектно-техничке документације и
друго. Основни циљеви суфинансирања били су: повећање нивоа безбедности
свих учесника у саобраћају, брже инфраструктурно опремање индустријских
зона ради повећања запослености, повећање атрактивности за инвестирање у
локалним заједницама, као и проширење туристичке понуде.
Изведени су радови вредни пет милиона динара на изградњи путева у
ромским насељима Мали Београд, Бангладеш и Велики Рит у Новом Саду.
У
партнерству са општином Сомбор и ЈП ″Воде Војводине″, финансирана је
изградња канала Шикара-Мостонга, како би се спречила могућност
угрожености од поплава и подземних вода тог дела града, а инвестиција је
износила је око 15 милиона динара.
Очишћен
је пловни пут на каналу ДТД код Пригревице, и у сарадњи са општином
Апатин поправљен је срушен мост. Вредност инвестиције је била 13
милиона динара.
Покрајински секратаријат за привреду и Немачка организација за техничку
сарадњу ГТЗ, суфинансирали су радове на постављању
сигнализације-путоказа дуж бициклистичких стаза кроз Војводину као
саставни део европске мреже бициклистичких стаза (Евро Вело 6).
Укупна вредност ове инвестиције
износила је око шест милиона динара.
У оквиру програма
''Заштита деце у
саобраћају''
у вредности од
40 милиона динара
постављена је одговарајућа саобраћајна светлосна сигнализација у зони
школа које се налазе на магистралним и региналним путевима.
Суфинансиран је програм
електрификације међународног граничног прелаза Шид према Републици
Хрватској,
у износу од
2 милиона
динара.
Финансирани су радови на
бившем железничком мосту на каналу ДТД код Савиног Села,
у вредности милион и
двесто хиљада динара.
У оквиру
регионалне ДКМТ сарадње,
Секретаријат за привреду
је активно учествовао у експертском тиму у изради Стратегије ДКМТ,
у делу који се односи на
инфраструктуру и све видове саобраћаја.
Сачињене су:
Информација о стању и
правцима развоја лука-пристаништа
речног саобраћаја у АП Војводини,
Информација о стању у
путној привреди у АП Војводини и Информација о покретању процедуре Владе
Републике Србије за давање концесије на изградњу ауто пута Е-75.
Секретаријат је упутио амандмане на предлог Закона о јавним путевима,
који су предвиђали
децентрализацију организације и управљања јавног предузећа за изградњу и
одржавање путева.
Ради
планског развоја друмског и железничког саобраћаја урађене су две
студије из железничког саобраћаја и три студије из друмског саобраћаја.
ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ
Припремљен
је документ "Стратегије развоја широкопојасних телекомуникационих мрежа
АП Војводине у периоду од 2007. до 2010. године", чији је циљ Циљ да
створи услове за привлачење инвеститора у ову област, као и да укаже
предузетницима и грађанима на предности оваквих мрежа и њихових
садржаја.
ПЛАН И
РАЗВОЈ
Секретаријат је пратио и анализирао основне макроекономске показатеље
ради сагледавања текућих привредних кретања и могућности бржег развоја
укупне привредне активности.
Основне
карактеристике кретања појединих сектора и сегмената привредног система
током протекле године и у првом полугодишту 2007. године су: недовољан
раст и променљива кретања индустријске производње (месечна кретања
индустријске производње 2006.године су била неуједначена у односу на
просечну месечну производњу 2005. године), раст спољнотрговинске
размене, уз повећање дефицита, раст просечних зарада по запосленом, а
тенденција високог раста цена на мало из претходног периода знатно је
смањена и остварена у оквиру пројектоване инфлације за 2006. годину од
око седам одсто.
У периоду од марта до јуна 2005. године, на основу анкете о
развојним пројектима, спроведене у општинама , формирана је база
података о развојним пројектима привредних субјекта у АП Војводини који
би се могли финансирати ангажовањем страног и домаћег капитала.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
||
Покрајински секретар за привреду Синиша Лазић
|
||